
Warsztaty dla dzieci
Warsztaty psychologiczne
W ramach działań pro bono naszej Fundacji dbamy m.in. o najmłodszych, których w każdy drugi wtorek miesiąca zapraszamy do udziału w warsztatach psychologicznych! Zajęcia prowadzi niezwykle lubiana przez dzieciaki psycholog, Pani Natalia Wójtowicz, którą mogą znać z naszych półkolonii, obozów i zajęć TUS. Udział w warsztatach to niepowtarzalna okazja do wzmacniania umiejętności dziecka poprzez zabawę, a także spędzenia wartościowego czasu wśród rówieśników!
TERMIN: zajęcia odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca
GODZINA: 19:00 – 20:30
PRZEDZIAŁ WIEKOWY: 7 – 12 lat
PROWADZĄCY: Natalia Wójtowicz
FORMA ZAJĘĆ: stacjonarna
Tworzenie zabawek sensorycznych jako sposób na radzenie sobie z lękiem.
Termin: 11.10.2022
W dzisiejszych niepewnych czasach dzieci coraz częściej doświadczają lęków, z którymi nie zawsze potrafią sobie radzić. Istnieje wiele skutecznych metod pomocnych w radzeniu sobie z lękiem – jednym z nich jest wykonywanie prac manualnych, które służą odwracaniu uwagi, tak by dziecko miało szansę się odstresować. Świetnie rolę tę spełnia wykonywanie zabawek sensorycznych, które oprócz działania uspokajającego, stymulują rozwój dziecka poprzez oddziaływanie na wszystkie jego zmysły. Wykorzystując wiedzę o tym, że tworzenie zabawek sensorycznych pomaga dzieciom radzić sobie z lękiem, tym właśnie zajmiemy się podczas październikowych warsztatów.
Jeśli masz poczucie, że Twoje dziecko odczuwa wiele napięcia i lęku oraz potrzebuje wsparcia w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, zapraszamy do udziału w warsztatach! Gwarantujemy przyjazną i bezpieczną atmosferę zajęć, podczas których każdy uczestnik będzie mógł się otworzyć oraz poznać skuteczne techniki, tak by zmniejszyć poziom odczuwanego lęku.
Warsztaty arteterapii – jako pomóc dziecku radzić sobie z nieśmiałością?
Termin: 8.11.2022
Czy nieśmiałość u dzieci można całkowicie przezwyciężyć? Psychologia mówi o tym, że raczej nie – nieśmiałość jest wynikiem wielu czynników, w tym specyficznej osobowości dziecka. Nieśmiałości nie da się “wyleczyć”, ale można na pewno pomóc dziecku sobie z nią radzić. Dzieci, którym trudności sprawia wypowiadanie się, zwłaszcza na forum grupy, mogą wyrażać siebie w inny sposób – np. poprzez tworzenie rysunków i prac plastycznych. By nauczyć nieśmiałe dzieci, w jaki sposób mogą dokonywać autoekspresji, listopadowe warsztaty będą miały formę arteterapii – zajęć plastycznych mających na celu wzmacnianie umiejętności interpersonalnych uczestników.
Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko oswajało się w nowych sytuacjach, czuło się komfortowo wśród rówieśników, a także potrafiło wyrażać swoje zdanie, te warsztaty są dla niego! Warsztaty arteterapii pozwolą mu nie tylko na naukę radzenia sobie z nieśmiałością, ale też odstresowanie się i dobrą zabawę!
Ćwiczenie umiejętności słuchania i komunikacji podczas tworzenia ozdób świątecznych.
Termin: 13.12.2022
Grudzień to czas przygotowań do świąt, co dla wielu dzieci (ku ich dużej radości) oznacza tworzenie świątecznych ozdób. Chcąc umilić dzieciom zabiegany, przedświąteczny czas, podczas grudniowych warsztatów zajmiemy się tworzeniem choinek, złożonych z naturalnych materiałów – drewna i chrobotka. Jako że tworzenie prac plastycznych jest świetną okazją także do rozmów, skupimy się również na wzmacnianiu umiejętności aktywnego słuchania i komunikacji. Będziemy rozmawiać m.in. o tym, jak komunikować się z rodzicami – mówić o swoich emocjach czy wyrażać własne zdanie, tak by czuć się zrozumianym.
Udział w zajęciach to niepowtarzalna okazja do wzmacniania ważnych umiejętności społecznych dziecka poprzez zabawę i kontakt z rówieśnikami. Na warsztaty zapraszamy wszystkie dzieciaki, które chciałyby spędzić czas na tworzeniu pracy plastycznej i ciekawej rozmowie (oraz zabrać do domu piękną ozdobę świąteczną).
“Kim jestem?”, czyli tworzenie komiksu swojej osobowości.
Termin: 10.01.2023
Warsztaty styczniowe chcielibyśmy poświęcić tematyce osobowości – tak, by uświadomić naszym uczestnikom, że każdy z nich jest niepowtarzalną jednostką, która odznacza się pewnymi cechami (zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi), a także posiada swoje opinie i preferencje. Zależy nam na tym, by dzieci uczyły się akceptować siebie, a tę umiejętność będziemy rozwijać poprzez dobrą zabawę! Uczestnicy będą tworzyć komiksy swojej osobowości – narysują siebie jako bohatera, który posiada charakterystyczne ich cechy osobowości, a także lubi to, co oni.
Do udziału w warsztatach zapraszamy wszystkie dzieciaki, którym przyjemność sprawia rysowanie i rozwijanie swojej wyobraźni. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli szansę nie tylko miło spędzić czas, ale i dowiedzieć się czegoś ciekawego o sobie i innych!
Słoiki wdzięczności, czyli jak doceniać to, co się ma.
Termin: 7.02.2023
Jedną z ważniejszych praktyk, która powinna być rozwijana już od najmłodszych lat, jest praktyka wdzięczności – doceniania wszystkich dobrych rzeczy, które nam się przytrafiają. Ćwiczenie wdzięczności niesie za sobą wiele zalet – jest to przede wszystkim szansa na utrzymywanie stałego dobrego samopoczucia, dlatego warto uczyć tego także nasze dzieci. Sprawdzonym sposobem, wykorzystywanym nie tylko przez dzieciaki, ale i dorosłych, jest tworzenie słoików wdzięczności, do których wrzucamy karteczki z zapisami przypominającymi nam o wszystkich dobrych rzeczach, które nas spotkały. Takie słoiki to bardzo prosty sposób na praktykę wdzięczności, dlatego będziemy takie tworzyć podczas naszych lutowych warsztatów!
Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko uczyło się wdzięczności, by czuć się lepiej na co dzień i zarażać innych pozytywną energią, serdecznie zapraszamy na nasze warsztaty! W planie nie tylko wartościowa psychoedukacja i kontakt z rówieśnikami, ale i wspaniała zabawa!
Kreator gier, czyli tworzenie własnych gier planszowych.
Termin: 14.03.2023
Jednym z najciekawszych i najbardziej wartościowych sposobów na spędzanie wolnego czasu są gry planszowe, które pozwalają ćwiczyć koncentrację i kreatywne myślenie, a także świetnie się bawić przy rozwiązywaniu łamigłówek i obmyślaniu strategii. Co jednak może być jeszcze lepsze od grania w gry planszowe? Tworzenie własnych gier! By jak najpełniej wzmacniać dziecięcą kreatywność, marcowe warsztaty poświęcimy na tworzenie materiałów do własnych gier planszowych, a także opracowanie ich zasad, tak by móc później w nie wspólnie zagrać.
Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje dziecko uczyło się spędzać wolny czas w kreatywny sposób, a także miało szansę na odpoczynek od telefonu i komputera, zachęcamy do udziału w marcowych warsztatach! Gwarantujemy świetnie spędzony czas, który pozwoli dzieciakom się zrelaksować i rozwinąć swoją wyobraźnię!
Moje laboratorium koncentracji – eksperymenty poprawiające koncentrację.
Termin: 11.04.2023
W nauce w szkole, ale i codziennym życiu, niezwykle ważna jest umiejętność koncentracji. Wiele dzieci, zwłaszcza tych dopiero rozpoczynających naukę w szkole, ma trudności z koncentracją, co znacznie utrudnia adaptację to nowej sytuacji, jaką jest początek szkolnej nauki. Istnieje wiele skutecznych technik pomocnych w poprawie koncentracji – szczególnie efektywne są metody oparte na zabawie, ponieważ taka forma jest dla dzieci najbardziej zachęcająca. Mając tę wiedzę w pamięci, przygotowaliśmy warsztaty, podczas których nasi uczestnicy będą ćwiczyć skupianie swojej uwagi podczas wykonywania ciekawych eksperymentów!
Jeśli chciałbyś, by Twoje dziecko ćwiczyło swoją koncentrację, a tym samym coraz lepiej radziło sobie w szkole, zapraszamy na nasze kwietniowe warsztaty! W planie ciekawe eksperymenty, które zawsze sprawiają dzieciakom wiele frajdy!
“Nie dotykaj piekarnika”, czyli warsztaty kulinarne o tym, jak rozmawiać z rodzicami.
Termin: 9.05.2023
Dla wszystkich dzieci, które lubią gotować (lub chciałyby spróbować gotowania po raz pierwszy) mamy bardzo dobrą wiadomość – majowe warsztaty będą poświęcone nauce wykonywania prostych dań, idealnych na początek nauki. Jako że wspólne przyrządzanie potraw jest bardzo dobrą okazją do rozmów, przy okazji będziemy mówić o bardzo ważnym temacie – relacjach z rodzicami. Przekażemy dzieciom przydatną wiedzę o tym, jak rozmawiać z rodzicami, tak by wyrazić swoje potrzeby i odczucia, a także poczuć się zrozumianym. Na koniec na wszystkich uczestników będzie czekała chyba najprzyjemniejsza część zajęć – degustacja wspólnie przyrządzonych smakołyków!
Do udziału w majowych warsztatach serdecznie zapraszamy wszystkie dzieciaki, które chciałyby spróbować swoich sił w gotowaniu, a także miło spędzić wtorkowy wieczór. Gwarantujemy przyjazną i bezpieczną atmosferę zajęć, w której każdy uczestnik będzie mógł się otworzyć i otrzymać cenne wskazówki do skutecznej komunikacji z rodzicami.
Zdrap nudę! Nauka dobrej zabawy, czyli jak nie przesiedzieć lata przed komputerem.
Termin: 13.06.2023
Obecnie zewsząd otacza nas elektronika – przy jej pomocy organizujemy sobie dużą część czasu wolnego, co widać zwłaszcza u dzieci. Jak zapobiec temu, by dziecko większości swojego wakacyjnego czasu nie spędziło przed komputerem? Podczas czerwcowych warsztatów chcielibyśmy zaproponować dzieciakom ciekawe i rozwijające sposoby spędzania wolnego czasu – różnorodne gry i zabawy, a także nowy pomysł, jakim jest tworzenie zdrapek. Chcecie dowiedzieć się, jak tworzyć takie zdrapki? Zapraszamy na warsztaty!
Na warsztaty zapraszamy wszystkie dzieci, które chciałyby poznać ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu, a także pobawić się i poznać nowych kolegów!
,