Często słyszy się o tym, że emocje i ich odczuwanie jest ważne, ale właściwie dlaczego? Emocje towarzyszą nam od początków ewolucji, pełnią głównie funkcję informacyjną. Kiedy osoba wyraża złość (marszczy czoło, tworząc „tzw” lwią zmarszczkę, mruży oczy i zaciska w wąską linijkę usta) daje nam sygnał „jestem groźny”, a my w odwecie sięgamy do pierwotnej reakcji „walcz lub uciekaj”. Z drugiej strony kiedy ktoś się do nas uśmiecha wysyła sygnał, że jest przyjaźnie nastawiony i możemy wejść z nim w interakcję.
Emocje informują nas również o tym, co dzieje się w nas samych. I tutaj przytoczona wcześniej odczuwana złość może oznaczać, że ktoś przekracza nasze granice lub jakieś zachowanie jest niezgodne z naszymi oczekiwaniami, czy też potrzebami. Dlatego, mogą nas informować o naszych potrzebach i reakcji na różne życiowe sytuacje.
Emocje są łącznikiem między psychiką a ciałem. Wszystkie emocje odciskają swoje piętno na naszym ciele. Płacz pomaga rozluźnić spięte od złości lub smutku ciało i bardzo często przynosi ulgę. Radość z kolei powoduje wzrost energii i motywację do działania.
Dlatego tak ważne jest, aby wypracować sobie sposób ich regulacji. Emocje powinny być dla nas korzystne, ale aby umiejętnie z nich korzystać jest nam niezbędna ich świadomość i możliwość radzenia sobie z nimi.