Mamy obecnie do czynienia z trudnymi czasami, które w większości z nas budzą dużo napięcia i lęku. Żeby normalnie funkcjonować i móc wykonywać codzienne obowiązki, musimy nauczyć się z nimi radzić. Sposobów na to jest wiele; do najpopularniejszych należy uprawianie jogi, medytacja czy ćwiczenia oddechowe. Jedną z najbardziej skutecznych metod radzenia sobie z lękiem jest stosowanie technik relaksacji, których specyfikę chcielibyśmy przybliżyć.
Mianem relaksacji określamy techniki pomagające nam w uspokojeniu się i wyzbyciu lęku i niepokoju. Metoda ta może działać nie tylko doraźnie, gdy odczuwamy lęk, ale może też stanowić stały element terapii, m.in depresji czy zaburzeń lękowych. Do relaksacji nie potrzeba wiele – wystarczy nawet 15-20 minut, a także dostęp do cichego miejsca, gdzie możemy usiąść lub się położyć. Relaksację rozpoczynamy od kilku spokojnych, głębokich oddechów przeponowych. Staramy się być świadomi każdego z nich – przy wykonywaniu oddechów wyobrażamy sobie na przykład, że powoli napełniamy powietrzem balon znajdujący się w naszym brzuchu.
Istnieje kilka technik relaksacji, z których każda służy nieco innym celom. Gdy towarzyszy nam silny lęk, możemy zastosować technikę relaksacji mięśni Jacobsona. Polega ona na świadomym napinaniu i rozluźnianiu kolejnych grup mięśni. Często stosuje się również tzw. techniki wizualizacyjne, które nie tylko uspokajają, ale także pozwalają się skoncentrować. Relaksacja z wykorzystaniem tej metody polega na wyobrażaniu sobie miejsca, które budzi w nas pozytywne odczucia – np. zielonej łąki czy słonecznej plaży. Możemy wyobrazić sobie dowolny obraz – ważne, by kojarzył nam się ze spokojem, odpoczynkiem i bezpieczeństwem. Techniki wizualizacyjne można także z powodzeniem stosować w połączeniu z naprzemiennym napinaniem i rozluźnianiem mięśni.
Techniki relaksacyjne mają nieocenioną wartość. Pomagają radzić sobie z lękiem i napięciem, pozwalają nawiązać kontakt z samym sobą i swoimi emocjami, a także umożliwiają skupienie się. By przyniosły pożądane efekty, należy także stosować je regularnie, to znaczy przynajmniej kilka razy w tygodniu. Musimy pamiętać o tym, że choć techniki relaksacyjne są bardzo pomocne w radzeniu sobie z lękiem, mogą nie być wystarczające. Gdy odczuwamy bardzo silny niepokój, który mimo ćwiczeń relaksacyjnych utrzymuje się i utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, należy zgłosić się do specjalisty.
Dobrego, spokojnego dnia! <3