Nie jest to tajemnicą, że wiele doświadczanych przez nas trudności wynika z naszych negatywnych myśli. Duże znaczenie ma też sposób, w jaki interpretujemy sytuacje, które nam się przytrafiają. Wielu z nas ma tendencję do przykładania dużo większej uwagi do tych rzeczy, które idą nie po naszej myśli, zamiast do tego, co nam się udaje i przynosi nam szczęście. Taki sposób myślenia powoduje złe samopoczucie, a na dalszą metę może prowadzić do problemów emocjonalnych, a nawet zaburzeń psychicznych.
Ważne jest jednak to, że mamy zdolność do zmiany sposobu naszego myślenia, choć jest to praca, która wymaga wiele czasu i zaangażowania. Metod, które pozwolą nam pozbyć się nadmiaru negatywnych myśli, jest wiele; do tych najbardziej popularnych należy medytacja, joga czy mindfulness (trening uważności). Skutecznym sposobem na zmianę sposobu myślenia są też afirmacje, na których skupimy się dzisiaj.
Słowo “afirmacja” pochodzi od łacińskiego słowa affirmare, co oznacza „zrównoważony, wzmocniony”. Najprościej mówiąc, afirmacje to pozytywne stwierdzenia, które możemy wielokrotnie sobie powtarzać, i które mają za zadanie nas wzmocnić. Dzięki nim możemy wprawić się w dobre samopoczucie i uwierzyć w naszą wewnętrzną siłę, przez co mamy szansę na zmotywowanie się do działania. Afirmacje mogą mieć postać krótkich zdań – ważne jest by, odnosiły się do nas samych, a także by skupiały się na tym, co jest tu i teraz. Z tego powodu, stwierdzenia te zwykle są tworzone jako zdania w pierwszej osobie liczby pojedynczej, w czasie teraźniejszym. Afirmacje, by mogły być skuteczne, powinny także być krótkie i zrozumiałe, tak by łatwo było je powtarzać; powinny także odnosić się do pozytywnych emocji.
Jak więc mogą brzmieć afirmacje? Oto konkretne przykłady:
“Akceptuję i kocham siebie w pełni”
“Zasługuję na spełnienie moich potrzeb i pragnień”
“Wybaczam sobie wszystko to, co zrobiłem/am źle”
“Jestem wdzięczny/a za wyzwania w moim życiu”
“Jestem potrzebny/a”
Wartościową praktyką może być wybranie kilku afirmacji i codzienne ich powtarzanie – przykładowo od razu po obudzeniu się, tak by wprawić się w pozytywny nastrój na cały dzień. W przypadku afirmacji, najważniejsza jest regularność, ponieważ zmiana sposobu myślenia jest niezwykle długim i dość trudnym procesem. Ponadto, powinniśmy wybrać takie stwierdzenia, które w sposób szczególny odnoszą się do odczuwanych przez nas trudności, takich jak niska samoocena czy poczucie winy. W początkach praktykowania afirmacji stwierdzenia te mogę być zupełnie przeciwne do tego, co o sobie myślimy; ważne jest jednak, by powtarzać je, nawet, jeśli wywołuje to w nas wewnętrzny sprzeciw. Uczenie się pozytywnego myślenia działa na zasadzie tworzenia nawyku – im częściej to robimy, tym bardziej naturalne nam się to wydaje. Dzięki temu, nasza samoocena znacząco wzrośnie, będziemy lepiej się czuć, bardziej doceniać dobre rzeczy, które nam się przytrafiają, a także lepiej radzić sobie z trudnościami.
A Wy – słyszeliście już o afirmacjach? Stosujecie je? 🙂