Tydzień temu pisaliśmy o tym, czym jest depresja. Najprościej mówiąc, jest zaburzeniem afektywnym, dlatego objawia się przede wszystkim trwałym obniżeniem nastroju. Jest to główny objaw depresji, jednak istnieje także szereg innych, zależnych także od grupy wiekowej pacjenta. U dzieci depresja charakteryzuje się m.in. trudnościami z koncentracją, apatią, utratą zainteresowania zabawą i kontaktem z rówieśnikami. Jakie są wobec tego charakterystyczne objawy dla depresji wśród nastolatków?
Młodzież cierpiąca na depresję, tak jak inne grupy wiekowe, częściej odczuwa smutek i przygnębienie, a także traci zainteresowanie czynnościami, które kiedyś przynosiły radość. Trudności widoczne są zwłaszcza w szkole – nastolatkowie ze zdiagnozowaną depresją, podobnie jak młodsze dzieci, z trudem potrafią skupić się na wykonywanym zadaniu, także odczuwają ciągłe zmęczenie. Często widoczne są także problemy ze snem i odżywianiem. Nastolatkowie cierpiący na depresję często albo przez długi czas nie mogą zasnąć lub wybudzają się nad ranem, lub też śpią znacznie dłużej, niż potrzebowałby tego ich organizm. Najczęściej cierpią także na niechęć do jedzenia, choć zdarza się także, że niektórzy w czasie depresji jedzą więcej niż zwykle. Charakterystyczna dla nastolatków w depresji jest także pesymistyczna wizja siebie, innych ludzi oraz świata w ogóle. Ich samoocena jest znacznie obniżona, odczuwają wzmożone poczucie winy, a także nie wierzą, że są warci wsparcia bliskich i miłości, a otaczający świat odbierają jako pełen zła. Takie długo utrzymujące się samopoczucie może wiązać się z zagrożeniem zdrowia, a nawet życia młodej osoby – wielu nastolatków w depresji doświadcza myśli, a nawet prób samobójczych.
Przyjmuje się, że nawet u 20% nastolatków możemy zaobserwować objawy depresyjne, stąd czujność na symptomy depresji i zapewnienie odpowiedniego wsparcia psychologicznego jest kluczowa.