Zbudowanie stałego związku, opartego na miłości i zaufaniu, jest dla większości z nas jednym z ważniejszych celów, które chcemy osiągnąć. Nie jest to jednak cel łatwy – wymaga czasu poświęconego na głębokie poznanie drugiej osoby. Wiąże się także z wieloma poświęceniami – by żyć w szczęśliwym związku, musimy być gotowi na to, by o drugą osobę dbać tak samo, jak o samego siebie (a czasem nawet bardziej niż o siebie). Każdy człowiek jest inny, dlatego bardzo różne są nasze romantyczne związki; istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które pomogą nam zbudować głęboką i wartościową relację.

  1. Zadbaj o komunikację. Konflikty w związku są czymś naturalnym; żeby jednak je rozwiązywać, musimy nauczyć się skutecznej komunikacji. Ważne jest, by otwarcie mówić o naszych uczuciach, a także komunikować własne potrzeby. Czasem potrzebna jest krytyka skierowana do partnera; należy jednak pamiętać, by nie krytykować samego partnera, ale zachowania, które nam przeszkadzają. Ważne jest także, by zbytnio nie generalizować, więc mówić o konkretnych sytuacjach, które budzą nasz sprzeciw, a także unikać słów takich jak „zawsze” czy „nigdy”.
  2. Dbaj o wspólne spędzanie czasu. Ważne jest, by stale pielęgnować relację, więc poświęcać drugiej osobie wystarczająco dużo czasu – przede wszystkim by rozmawiać, ale także wspólnie oddawać się różnym aktywnościom. Jedną z rzeczy, które najmocniej zbliżają ludzi do siebie, są wspólne pasje. Należy jednak pamiętać o tym, że dwie osoby pozostające w bliskim związku mogą być całkiem różne – ważne jest, by potrafić dostrajać się do potrzeb i preferencji partnera.
  3. Pozwól sobie na chwilę oddechu. Choć wspólne spędzanie czasu z partnerem jest bardzo ważne, musimy też pamiętać o potrzebie odrębności i niezależności, którą posiada każdy z nas. Ważne jest, poza związkiem mieć też „własne” życie, to znaczy czasami spędzić czas samemu lub w towarzystwie własnych znajomych. To pozwala na złapanie dystansu, więc pozwala zachować zdrową relację.

Zbudowanie wartościowego związku może być długotrwałym, a nawet nieco żmudnym procesem, lecz warto do niego dążyć. Jeśli tylko nauczymy się komunikować nasze uczucia, słuchać partnera, a także respektować jego potrzeby i granice, duża część tej drogi będzie już za nami! 🙂

Dodaj swój komentarz