Pewnie każdy, kto interesuje się psychologią, słyszał już o terminie psychologii pozytywnej. Czy zastanawialiście się kiedyś, co kryje się pod tą nazwą?
Psychologia pozytywna została powołana do życia przez Martina Seligmana dość niedawno – pod koniec lat 90. XX wieku. Jest ona jedną z wielu dziedzin psychologii; jej głównym celem jest dążenie do szczęścia, które możemy osiągnąć dzięki dobremu samopoczuciu i ogólnym psychicznym dobrostanie. Nauka ta zakłada, że człowiek ma w sobie duży potencjał do rozwoju i może osiągnąć naprawdę wiele, mimo wszelkich trudności, które spotyka – wystarczy, by skupił się na pozytywnych aspektach swojego życia.
Mówiąc najprościej, dobrostan (z ang. well-being) to coś, do którego powinniśmy dążyć, by czuć się dobrze i by móc w pełni rozwinąć swój potencjał. Według Seligmana, istnieje pięć elementów, które składają się na ten stan:
- Pozytywne emocje – powinniśmy stwarzać sobie jak najwięcej okazji do przeżywania emocji takich jak radość, duma czy wzruszenie. Gdy odczuwamy pozytywne emocje, w naszym organizmie wydzielane są duże ilości serotoniny i dopaminy, co bezpośrednio wpływa na nasze dobre samopoczucie. W dużej mierze możemy wpłynąć na emocje, które odczuwamy – by czuć się dobrze, powinniśmy sprawiać sobie przyjemności, nawet takie proste, jak długi spacer czy przyrządzenie sobie ulubionego jedzenia.
- Zaangażowanie – ważne jest, byśmy potrafili skupić się na naszych zadaniach i celach, tak, by móc wykorzystać nasz potencjał. Powinniśmy być oddani ważnym sprawom, takim jak nasza praca czy pasje. Jeśli będziemy wytrwale dążyć do osiągnięcia celów, które sobie postawiliśmy, poczujemy ogromną satysfakcję, a to bezpośrednio wpłynie na nasze poczucie dobrostanu.
- Relacje – powinniśmy otaczać się ludźmi, których lubimy i kochamy, którym ufamy i wśród których czujemy się bezpiecznie. Dzięki temu, możemy zbudować wokół siebie sieć wsparcia – zawsze, gdy wydarzy się coś złego, będziemy mogli liczyć na ich pomoc, by poczuć się lepiej.
- Sens życia – ważne jest, byśmy we wszystkim, co robimy i co nam się przytrafia, widzieli jakiś sens. Dla każdego z nas może być on inny – dla jednych jest może to być pasja, dla innych rodzina; pewne jest jednak to, że dzięki poczuciu sensu dużo lepiej potrafimy znosić porażki oraz się po nich podnieść.
- Osiągnięcia – potrzebujemy mieć cele, do których będziemy dążyć – mogą to być cele zawodowe, edukacyjne, czy też te związane z naszą pasją. Najważniejsze jest osiągnięcie celu, ale samo dążenie – to ono pozwala nam nie stać w miejscu, tylko stale się rozwijać. Potrzeba osiągnięć może też nadać naszemu życiu sens, którego posiadanie jest konieczne do osiągnięcia dobrostanu.
Zachęcamy, byście wcielili założenia psychologii pozytywnej do swojego życia! Dobrego dnia! :))