Prawdopodobnie każdy, kto ma za sobą kilka poważniejszych związków, może zgodzić się ze stwierdzeniem, że kryzysy mogą zdarzać się często. Powodów kryzysu może być wiele – przede wszystkim trudności z komunikacją, czy też zwyczajne wygaśnięcie uczucia. Gdy nasz związek dotknie kryzys, zadajemy sobie pytanie, jak sobie z tym poradzić. Często też zastanawiamy się, czy walczenie z kryzysem ma sens – czy może to znak, że trzeba się rozstać?

Jeśli tylko obie strony chcą walczyć o związek, można podjąć kilku kroków, które pomogą przezwyciężyć kryzys i odbudować relację na nowo. Po pierwsze, jak w przypadku każdej innej relacji, kluczem jest rozmowa. Obie strony powinny mieć przestrzeń do wyrażenia swoich potrzeb i uczuć, a także sformułowania swoich oczekiwań wobec drugiej osoby. Ważne jest, by skupiać się na sobie i własnych odczuciach, nie na partnerze, więc nie oceniać, nie generalizować, a także starać się nie ranić jego uczuć.

Pomocne w przezwyciężaniu kryzysu może być także staranie o to, by spędzać z partnerem więcej czasu, a także by był to czas wartościowy. Przyczyną kryzysów w związku może być rutyna, warto więc może spróbować czegoś zupełnie innego. Ważne jest także słuchanie partnera i podążanie za nim, zwłaszcza za tym, co lubi i czym się pasjonuje. Jedną z najlepszych rzeczy, które można zrobić w momencie kryzysu, jest udanie się na terapię dla par. Dzięki temu, możemy głębiej poznać przyczyny naszych trudności, a także spojrzeć na nie z innej perspektywy, co może nie być możliwe bez pomocy specjalisty.

Warto też pamiętać o tym, że nie każdy związek da się odbudować – nie każdy zwyczajnie będzie tego chciał. Przezwyciężenie kryzysu wymaga wytrwałości i poświęceń – musimy podjąć decyzję, czy jesteśmy na nie gotowi, w także czy to uczyni nas szczęśliwymi. Decyzja nad tym, czy podjąć się walki, może być bardzo trudna, dlatego warto skorzystać z terapii dla par. Na pewno nic nie stracimy, a możemy dużo zyskać!

Do napisania dzisiejszego posta zainspirowała nas premiera najnowszej książki psychoterapeutki i założycieli naszej Fundacji – Sylwii Sitkowskiej. Książka nosi tytuł „Odbuduj bliskość w związku” i zawiera informacje o tym, jak poradzić sobie z kryzysem w związku. Lektura przyniesie Wam nie tylko rozwijającą psychoedukację, ale także praktyczne ćwiczenia, do wykonania zarówno samodzielnie, jak i wspólnie z partnerem.

PS Książkę możecie kupić online (link), a także w Terapeutycznej – z autografem! 🙂

Dodaj swój komentarz