Pewnie nie raz słyszeliście o tym, że w relacjach z innymi trzeba nauczyć się stawiać granice. Trzeba sobie tu jednak zadać bardzo ważne pytanie – czym są tak naprawdę granice i do czego służą? 

Najprościej mówiąc, granice to pewna bariera, która ma za zadanie nas chronić. Gdy je stawiamy, mówimy o tym, co jest dla nas ważne – czego potrzebujemy i oczekujemy, a także kiedy przestajemy się czuć komfortowo. Pojęcie stawiania granic jest zbliżone do pojęcia asertywności. Obydwa odnoszą się do pozostawania w zgodzie ze sobą i swoimi przekonaniami. Zarówno asertywność, jak i umiejętność wyznaczania granic polegają na robieniu tylko tego, na co się wewnętrznie godzimy. W praktyce, osoba, która jest asertywna i potrafi stawiać granice, może przykładowo nie odpowiedzieć na zbyt osobiste pytanie czy też poprosić o zaprzestanie udzielania rad i pouczania. 

Istnieje kilka rodzajów granic, które możemy stawiać. Po pierwsze, są to granice fizyczne – naturalne jest np. to, że z reguły potrzebujemy przynajmniej kilkudziesięciu centymetrów odstępu od innych, by czuć się dobrze, a także nie lubimy zwykle być dotykani przez osoby, których nie znamy. Istnieją też granice emocjonalne – mogą oznaczać przykładowo. poproszenie drugiej osoby, by nie brnęła w temat, który wywołuje u nas zbyt dużo smutku czy frustracji. Innym rodzajem granic są granice duchowe, związane z wyznawanymi przez nas wartościami, np. danym wyznaniem. Wyznaczeniem granic duchowych może być np. odmowa wykonania czynności niezgodnej z naszymi przekonaniami. 

Istnieje kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować, by nauczyć się w zdrowy sposób dbać o swoje potrzeby. Po pierwsze, ważne jest, byśmy nasze granice stawiali w sposób stanowczy i zdecydowany. Tylko wtedy damy naszemu otoczeniu do zrozumienia, że nie godzimy się na coś, np. traktowanie bez szacunku czy też zbytnie ingerowanie w nasze życie prywatne. Poza tym, przy wyznaczaniu granic ważne jest to, że nie musimy się z tego faktu tłumaczyć. Gdy zaczynamy czuć się niekomfortowo, zdecydowana reakcja jest jak najbardziej uzasadniona. Posiadanie granic jest naszym bezwarunkowym prawem, dzięki któremu możemy czuć się bezpiecznie w relacjach z innymi. 

Oprócz postawienia własnych granic niezwykle ważne jest jeszcze to, byśmy respektowali granice innych. Każda relacja może zmienić się na lepsze, gdy tylko dostrzeżemy potrzeby i oczekiwania drugiej strony, a także spróbujemy zadbać o to, by mogła czuć się bezpiecznie i komfortowo – wtedy istnieje duża szansa, że ta osoba zrobi to samo dla nas. 

Dbajcie o siebie i swoich bliskich!

Dodaj swój komentarz