Kilka dni temu przeżywaliśmy Światowy Dzień Depresji – dzień, w którym skupiamy się na szerzeniu świadomości dotyczącej rozpoznawania objawów i leczenia depresji. To dobra okazja, by omówić najważniejsze objawy tego zaburzenia, tak by dzięki zgłębianiu wiedzy być czujnym na wszelkie przejawy obniżonego nastroju i wiedzieć, jak nieść pomoc osobom cierpiącym na depresję. Wiemy już, jak depresja wygląda u dzieci i nastolatków. Jakie są więc charakterystyczne objawy tego zaburzenia u osób dorosłych?

U osób dorosłych, w zależności od stopnia nasilenia objawów, diagnozuje się depresję łagodną, umiarkowaną lub ciężką; warunkiem postawienia diagnozy jest czas utrzymywania się charakterystycznych objawów (przynajmniej dwa tygodnie). Tak jak w przypadku pozostałych grup wiekowych, depresja u dorosłych wiąże się przede wszystkim z utrzymującym się obniżeniem nastroju, utratą zainteresowań, a także spadkiem energii. Podobnie jak dzieci i nastolatkowie, dorośli cierpiący na depresję miewają trudności z jedzeniem i snem, a także dużo rzadziej odczuwają radość. Dużym problemem dorosłych cierpiących na depresję jest brak możliwości wykonywania codziennych obowiązków, takich jak uczęszczanie na zajęcia na studiach, chodzenie do pracy, sprzątanie czy też opieka nad dziećmi. W przypadku depresji o ciężkim nasileniu, trudność może stanowić nawet wykonywanie takich czynności, jak wstawanie czy mycie się, co uniemożliwia osobom cierpiącym na depresję normalne funkcjonowanie. Niemożność dopełniania obowiązków powoduje nasilenie złego samopoczucia, co stanowi pewnego rodzaju błędne koło – im gorzej czuje się osoba cierpiąca na depresję, tym mniej ma siły na spełnianie swoich zadań, a im mniej ma siły, tym silniejsze jest jej poczucie winy.

Osoby dorosłe ze zdiagnozowaną depresją mają obniżoną samoocenę, uważają się za osoby niewartościowe, będące dla otoczenia utrapieniem. Z tego powodu unikają kontaktów społecznych, często niechętnie widują się także z rodziną i bliskimi przyjaciółmi. Depresja może także stanowić zagrożenie zdrowia i życia – cierpiące na nią osoby miewają myśli samobójcze, mogą nawet targnąć się na własne życie, stad też świadomość objawów depresji i dostępnych form pomocy jest tak istotna.

Dbajmy o siebie i innych!

Dodaj swój komentarz