Większość z nas jest bardzo zabiegana i zajęta codziennymi sprawami, dlatego często brakuje nam czasu na to, co ważne, czyli pasje, podróże czy spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Często słyszymy też, że nie ma czegoś takiego, jak brak czasu – jest tylko zła organizacja. To czy się z tym zgodzimy, czy też nie, zależy pewnie od wielu czynników – m.in. od trybu życia, jaki prowadzimy. Pewnych spraw, takich jak np. wychowywanie małego dziecka, nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak lepiej zarządzać swoim czasem, by znaleźć w swojej codzienności przestrzeń na coś poza pracą i codziennymi obowiązkami. 

Przy organizacji czasu niezwykle ważne jest planowanie, dzięki czemu możemy dokładnie wiedzieć, co powinniśmy zrobić i jak dużo czasu nam to zajmie. Metod planowania jest wiele – możemy w tym celu wykorzystywać różnorodne aplikacje i programy, planery, powiadomienia, lub, zwyczajnie, tradycyjne papierowe kalendarze. Planować możemy wszystkie ważne wydarzenia, o których nie możemy zapomnieć, takie jak wizyty u lekarza czy spotkania w pracy. Przydatne może być także tworzenie list zadań, które musimy wykonać. Dobrym pomysłem może być codzienne planowanie zadań, by przygotować się na nadchodzący dzień. Niektórzy są zwolennikami zapisywania nie tylko naszych obowiązków i ważnych terminów wydarzeń, ale planowania wszystkich naszych czynności, w tym spotkań z przyjaciółmi czy czasu na odpoczynek. Dzięki temu, możemy tak zorganizować swój dzień, by znaleźć w nim czas na wszystko to, co ważne. 

Wszyscy wiemy także, jak dużo czasu potrafią nam zabrać media społecznościowe. Choć mają niewątpliwą wartość, bo dzięki nim możemy przede wszystkim komunikować się z bliskimi, często odwiedzamy je niemal automatycznie, bez zastanowienia, i spędzamy w nich mnóstwo cennego czasu, który moglibyśmy wykorzystać np. na rozwijanie pasji czy zwyczajne wyjście do kina ze znajomymi. Media społecznościowe zajmują dużą część naszego życia, jednak czasami warto zrobić sobie od nich przerwę lub chociażby je ograniczyć – możemy zyskać naprawdę wiele! 

Właściwa organizacja czasu to nie, wbrew pozorom, ciągła praca i dbanie o własny rozwój osobisty i zawodowy. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że w naszym codziennym grafiku powinniśmy  znaleźć czas na odpoczynek i regenerację – przede wszystkim odpowiednią ilość snu. Niezwykle ważne jest także zapewnienie sobie dużej ilości kontaktów międzyludzkich, a także zwyczajnej rozrywki. Gdy będziemy przemęczeni, w spełnianiu naszych celów nie pomoże nawet najlepsza organizacja, więc, przede wszystkim, dbajmy o siebie! 🙂

Dodaj swój komentarz