Rozpoczęliśmy właśnie czerwiec – początek wyjazdów, urlopów i pięknej pogody, która zachęca do odpoczynku i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Lato, okres sprzyjający wypoczynkowi, skłania nas do refleksji, że, wbrew pozorom, odpoczywanie wcale nie dla wszystkich jest takie łatwe. Większość z nas mierzy się w wieloma obowiązkami dnia codziennego – w pracy, w domu, w szkole czy na uczelni. Znalezienie czasu na odpoczynek, rozwijanie pasji i spotykanie się z bliskimi dla wielu ludzi jest trudne, ale dla wszystkich niezbędne.

Z pomocą przychodzi tu work-life balance – koncepcja takiej organizacji czasu, dzięki której osiągniemy równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Teoria opiera się na założeniu, że w naszym codziennym rytmie powinno znaleźć się miejsce nie tylko na pracę czy naukę, ale także na odpoczynek, hobby, kontakty społeczne i samorozwój. Takie „obowiązkowe” elementy naszej codzienności wynikają z ważnych potrzeb, które posiada każdy z nas – m.in. potrzeby przynależności (czy też afiliacji), a także samorozwoju. Długo niespełniane potrzeby obniżają nam nastrój i prowadzą do frustracji, dlatego warto o nie dbać. Zachowując work-life balance, dbamy o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, dzięki czemu możemy osiągnąć dobrostan i czuć się szczęśliwi.

Osiągniecie takiej równowagi może wydawać się trudne, a nawet niemożliwe – szczególnie, jeśli mamy na głowie dużo obowiązków. Istnieje jednak kilka kroków, które możemy wdrożyć, by zbliżyć się do osiągnięcia work-life balance:

1. Ustał priorytety. By znaleźć czas na odpoczynek czy pasję, musisz uświadomić sobie, że te aktywności są równie ważne, co praca czy nauka. Dzięki nim możesz się rozwijać i zregenerować siły, tak by później pracować efektywniej.

2. Rozpisz tak swój dzień, by wypisać, ile czasu poświęcasz poszczególnym sferom swojego życia (praca, nauka, obowiązki domowe, odpoczynek, hobby, samorozwój i kontakty społeczne). Zastanów się, jakich zmian chciałbyś dokonać, by czuć, że na wszystkie sfery poświęcasz odpowiednią ilość czasu. Zaplanuj te zmiany i postaraj się do nich stosować.

3. Nie przynoś pracy do domu. Gdy odpoczywasz lub przebywasz z bliskimi, nie poświęcaj czasu pracy i staraj się o niej nie myśleć, tak by wyraźnie oddzielić życie prywatne od zawodowego.

4. Wyeliminuj wielozadaniowość. Wbrew pozorom, jednoczesne odpisywanie na e-maile, rozmowa przez telefon i robienie prania nie są efektywne, a jedynie bardziej nas męczą i stresują. Zadbaj o to, by wykonywać jedną czynność w tym samym czasie, a także by na wszystkie ważne dla Ciebie aktywności znaleźć odpowiedni czas.

5. Ogranicz używanie telefonu i internetu, które są ogromnymi pożeraczami czasu – utrudniają skupienie się i bycie obecnym, np. podczas spotkań z bliskimi. Pomocne może być tu ustalenie limitów czasowych na korzystanie z niektórych aplikacji, czy też, całkowite wyłączanie internetu na jakiś czas.

Osiągnięcie work-life balance może być wymagające, dlatego warto wprowadzać taką równowagę małymi krokami. Jest to niezwykle ważne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, a także relacji z bliskimi, dlatego warto poświęcić temu trochę uwagi i wysiłku.

Dobrego, słonecznego dnia!

Dodaj swój komentarz