Czym jest Trening Umiejętności Społecznych?
Są to zajęcia dla dzieci (i dorosłych również), które uczą nas funkcjonowania w społeczeństwie. Istnieje pewien mit, że są to zajęcia wyłącznie dla dzieci z orzeczeniami. Tego typu zajęcia wspomagają rozwój kompetencji miękkich, a także sprzyjają poprawie relacji społecznych, które są niezwykle istotne na każdym etapie rozwoju. Kwarantanna i zdalne nauczanie spowodowało lęk i przytłoczenie powrotem do szkolnej rzeczywistości, dlatego szczególnie w tym czasie warto wziąć udział w Treningu Umiejętności Społecznych, który pozwoli dzieciom i młodzieży ponownie przystosować się do codzienności w szkole.
Szczególnie u młodzieży możemy zaobserwować, jak ważna jest dla nich opinia rówieśników. Potrzebują oni akceptacji znajomych, poczucia przynależności do pewnej grupy. W okresie nastoletnim istotne jest niejako przeglądanie się w oczach znajomych jak w lustrze. Kontakty z rówieśnikami są wtedy niezwykle istotne. Zarówno w kontekście nawiązywania i podtrzymywania relacji społecznych, jak i asertywności i umiejętności komunikacji, czy też stawiania granic.
W odpowiedzi na to, jak bardzo potrzebne są obecnie zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych nasi terapeuci stworzyli książkę, w której zawarli scenariusze dostosowane do różnych przedziałów wiekowych. Jesteście ciekawi co jest w środku? Premiera już 14 września!
A w środku takie tematy jak:
- Zajęcia integracyjne – poznajmy się!
- Zajęcia przez Internet – zasady współpracy.
- Komunikacja we współpracy.
- Komunikacja werbalna a niewerbalna.
- Kalejdoskop emocji.
- Komunikat typu „ja”.
- Granice przestrzeni osobistej.
- Asertywność – jak prezentować swoje zdanie?
- Dokuczanie – czym jest jak sobie z nim radzić?
- Konflikt? I co teraz?
- Dzieci w sieci – korzystanie z Internetu.
- Poczucie własnej wartości – czym jest i jak je zbudować?
- Rywalizacja we współpracy, czyli jak radzić sobie z przegrywaniem.
- Magia przyjaźni.
- Hejt w sieci – jak sobie z nim radzić?
- Złość – jak sobie z nią radzić?
- Jak dbać o wizerunek w sieci?
- W kręgu emocji.
- Jak mówić, aby nas (u)słyszano, czyli zasada FUO
- Pomocna dłoń – jak prosić o pomoc?
- Koncentracja uwagi i relaksacja – praktyka.
- Strach a lęk – odważne SOS.
- Inność jest piękna – kilka słów o tolerancji.
Cieszymy się, jeżeli choć troszkę udało nam się zaciekawić Was Treningiem Umiejętności Społecznych. Jeśli macie pytania zapraszamy do kontaktu, chętnie na nie odpowiemy! 🙂