Żeby tylko chciało mi się tak bardzo, jak mi się nie chce… – znacie to uczucie? Choć nie ma nic złego w tym, że czasem nie mamy siły ani ochoty do działania, brak motywacji na dłuższą metę może być dość poważnym problemem. Gdy nie jesteśmy zmotywowani, nie jesteśmy w stanie rozwijać się i osiągać naszych celów, a czasem zwyczajnie o siebie dbać – szczególnie, gdy brakuje nam motywacji do zdrowej diety czy aktywności fizycznej. Za każdym razem, gdy nie mamy na nic siły ani chęci, powinniśmy jednak zadać sobie pytanie:  “Czy mogę coś z tym zrobić?”.

Kluczowe jest przede wszystkim uświadomienie sobie naszego celu i odpowiedź na pytanie, dlaczego tak bardzo zależy nam na jego osiągnięciu. Celów może być naprawdę wiele – mogą być związane z naszą karierą, pasją czy rodziną. Każdy może też dążyć do spełnienia swoich celów z różnych powodów – by czuć się lepiej ze sobą, rozwijać swoje umiejętności, czy zwyczajnie więcej zarabiać i tym samym poprawić jakość swojego życia. Gdy będziemy wiedzieli, czego dokładnie chcemy, a także dlaczego jest to dla nas tak ważne, będzie nam łatwiej przezwyciężyć trudności, które pojawią się na naszej drodze do celu. 

Gdy określimy już swoje cele i zastanowimy się, dlaczego chcemy je osiągnąć, powinniśmy ustalić plan ich realizacji. Skuteczną metodą jest wyznaczenie tzw. podcelów, czyli mniejszych i prostszych w realizacji celów, które stopniowo będą zbliżały nas do naszego głównego celu. Przykładowo, jeśli naszym celem jest przebiegnięcie maratonu, możemy zacząć od małych odległości, takich jak kilometr w czasie jednorazowego biegu, a następnie stopniowo je zwiększać. Dzielenie celu na mniejsze odcinki ułatwi nam utrzymanie motywacji, ponieważ będziemy mogli na bieżąco obserwować, jak z każdym dniem powoli przybliżamy się do tego, co tak bardzo chcemy osiągnąć.

Istnieje wiele sposobów na to, jak wzbudzić w sobie chęć do działania. Korzystne może być przede wszystkim stałe powtarzanie działania (np. codzienna nauka), tak, by praca stała się dla nas nawykiem. Dzięki temu, będziemy przybliżać się do naszego celu niemal automatycznie, bez wysiłku, dlatego nie będziemy musieli martwić się o naszą motywację. Żeby zmotywować się do działania, możemy inspirować się motywacyjnymi filmami czy książkami, czy też słuchać rad osób, które osiągnęły sukces. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie do pracy nad osiąganiem naszych celów – trudno o motywację, gdy jesteśmy głodni czy przemęczeni.

Sposobów na wzbudzenie w sobie motywacji jest wiele; musimy jednak pamiętać, że spełnianie naszych celów nie powinno być czymś, do czego dążymy za wszelką cenę – ważne jest, byśmy dbali o swój dobrostan, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Oprócz motywacji do osiągania sukcesów, powinniśmy myśleć także o odpoczynku, odpowiedniej ilości snu, a także utrzymywaniu relacji z naszymi bliskimi. Musimy także być świadomi, że brak motywacji nie musi być skutkiem naszej niewłaściwej organizacji czy niewystarczających starań. Spadek siły i chęci do działania może być oznaką poważnych problemów, w tym depresji. Niezwykle ważne jest to, byśmy byli tego świadomi oraz, w razie potrzeby, zgłosili się po profesjonalną pomoc. 

Miłego popołudnia i do zobaczenia za tydzień! 🙂

Dodaj swój komentarz