Dziś chcielibyśmy poświęcić trochę uwagi relacjom romantycznym, a właściwie temu, jak one powstają. Od zapoznania do pełnej miłości możemy wyróżnić kilka etapów, m. in. zauroczenie i zakochanie. Nazwy te brzmią podobnie, jednak między tymi pojęciami istnieją znaczące różnice, o których warto pamiętać.

Zauroczenie pojawia się jako pierwsze; jest fizyczną reakcją na wygląd osoby, która jest dla nas atrakcyjna. Zauroczenie ma wiele wspólnego z seksualnym pożądaniem – początkowo zwracamy uwagę przede wszystkim na fizyczne cechy obiektu przywiązania. Gdy poznamy nową osobę, która zrobi na nas duże wrażenie, może dojść do zjawiska zwanego efektem aureoli. Znaczy to, że na podstawie jednej poznanej cechy pozytywnej danej osoby (np. pewność siebie) przypisujemy jej szereg innych (np. towarzyskość, przyjazność, szczerość), nie mając na to żadnych dowodów. Zauroczenie osobą może więc prowadzić do stworzenia jej wyidealizowanego, nierealistycznego obrazu – będziemy widzieć ją jako osobę, którą nie jest, ale którą my byśmy chcieli, by była. Zauroczenie jest jednak naturalnym etapem każdej relacji; jest też czasem, który jest dla nas bardzo przyjemny. Należy jedynie być świadomym, na czym polega zauroczenie, i starać się patrzeć na drugą osobę w sposób obiektywny i realistyczny.

Kolejnym etapem tworzenia się bliskich relacji jest zakochanie, które w przeciwieństwie do zauroczenia, przychodzi z czasem. Miłość jest uczuciem, polegającym na akceptacji drugiej osoby, znajomości całej jej historii, a także chęci jej wspierania. Obraz partnera, którego kochamy, jest już znacznie bardziej realistyczny – znamy jego zalety, ale także i wady, które potrafimy zaakceptować. Gdy jesteśmy zakochani, pojawiają się także konflikty, które umiemy jednak rozwiązać, ponieważ łączy nas silne uczucie. Zakochaniu nie towarzyszą także tak silne emocje, jak w przypadku zauroczenia. Początki bliskich relacji wiążą się często z takimi stanami, jak euforia, niecierpliwość czy silne pożądanie seksualne. Miłość to natomiast uczucie znacznie głębsze i mniej gwałtowne – dążymy raczej do poczucia szczęścia i stabilności.

Etap zauroczenia nową osobą może wiązać się z kilkoma zagrożeniami, ale jest naturalnym etapem każdej relacji i może prowadzić do czegoś pięknego – do miłości! ❤️

Dodaj swój komentarz